אורחי פסטיבל 2013

רוב סטיוארט

ofV0-l9IwPbh8KrA-Y7VXNXxKdPcgCD9qdPgN_ZJFssרוב סטיוארט נולד וגדל בטורונטו, קנדה. את הצעד הראשון לקראת הפיכתו לבמאי עטור־פרסים עשה כבר בגיל 13, כשהחל לצלם את העולם התת־מימי. בגיל 18 החל לעבוד כמדריך צלילה וסיים תואר בביולוגיה במהלכו למד באונטריו, בג'מייקה ובקניה.

במשך ארבע שנים נדד בעולם במסגרת עבודתו כצלם הראשי של כתב העת של החברה הקנדית לשמירה על הטבע וכצלם־עיתונאי עצמאי, הוביל משלחות אל האזורים הנידחים ביותר בעולם וצבר אלפי שעות צלילה וצילום בטכנולוגיות המתקדמות ביותר. צילומיו מופיעים בסדרות של רשתות גדולות כמו הבי.בי.סי, ערוץ דיסקברי, ABC ועוד.

כשנשלח לצלם כרישים באיי גלפגוס, גילה סטיוארט מערך בלתי חוקי של חוטי דיג (ז'ורז'רה), שגרם להרג רב של כרישים בתוך שמורת הטבע הימית. הוא קטע את קריירת הצילום שלו ויצא למאבק, שלאחר ארבע שנים הוליד את הסרט 'ים כרישים' (Sharkwater, 2007). סטיוארט ממשיך לפעול למען שימור וחינוך סביבתי. הוא מרצה באוניברסיטאות, יושב במועצות מנהלים של ארגוני סביבה, מופיע בתכניות טלוויזיה פופולריות ולאחרונה יסד ארגון צדקה משלו. סרטו האחרון, 'מהפכה!', עוסק בשינוי האדיר הדרוש כדי להציל את הים והטבע, ויחד איתם את האנושות.

ג׳ים טומיי

W5hEFRmFm4VW51DHCG-MCBDPNl4ypLVf21uFW2cqxVAהמאייר ג׳ים טומיי הוא יוצר רצועת הקומיקס ׳הלגונה של שרמן׳ שגיבוריה הם דמויות מעולם הים. היא מתפרסמת ביותר ממאה וחמישים עיתונים ברחבי צפון אמריקה ותורגמה לשפות רבות בהן צרפתית, פורטוגלית, ספרדית, נורווגית ושוודית ולאחרונה אף עובדה למחזמר.

הקומיקס משלב את שתי אהבותיו הגדולות של טומיי: איור והים. הראשונה מעסיקה אותו מאז היום הראשון בו אחז בידו גיר צבעוני, והשנייה גם היא מלווה אותו מגיל צעיר. את השראה הראשונה לקומיקס קיבל בעת חופשה משפחתית בה ראה כריש אמיתי שוחה בלגונה מבודדת.

טומיי הוא מהנדס, פילוסוף, גולש גלים, צולל ומלח, הפועל להעלאת המודעות לחשיבות של שימור הימים באמצעות האמנות שלו ובאמצעות מפגשים עם קהל. הוא הוציא את תעודת הצלילה שלו בגיל 12, ומאז צלל ביעדים בכל רחבי העולם, כולל הים התיכון, אסיה, אפריקה, דר' אמריקה ויערות אצות־הים של קליפורניה. פרס 'גיבור איכות הסביבה' של מנהל האוקיינוסים והאטמוספרה הלאומי של ארה"ב הוענק לו פעמיים על "השימוש באמנות ובהומור למטרות שימור והגנה על המורשת הימית", והוא משמש חבר מועצת המנהלים של יזמת Mission Blue התומכת במיזמים, במשלחות מחקר ובארגונים הפועלים למען האוקיינוסים (mission-blue.org/about).

זיגי לבנת

ytk-2AZ7P_xaJoIPgTK0q4mBFO9z51BW7_h7CEGYrEsזיגי לבנת הוא צלם, במאי, מחנך ופעיל למען הסביבה, שזכה באינספור פרסים בתחרויות צילום ברחבי העולם. את הקריירה שלו הקדיש להגנה על הים והחיים בו, ויצר סרטים תת־מימיים עטורי פרסים בנושאי אקולוגיה, שימור הסביבה וחינוך להגנה על הטבע. הצילומים שלו מפארים את עמודיהם של כתבי עת נחשבים כמו נשיונל גיאוגרפיק ו-Advanced Diver Magazine. בסרטוני ההסברה שיצר לעידוד השמירה על החיים הימיים צופים מדי שנה מיליוני מבקרים באיי הבתולה, בהוואי ובאילת.

הוא עסק בניהול הצד הישראלי של פרויקט התיירות בר הקיימא של ידידי כדור הארץ לקידום השלום בין ישראל, ירדן ומצרים דרך פעילויות סביבתיות משותפות, במסגרתן קיים חילופי משלחות עם ירדן לניקויים תת ימיים באילת ובעקבה והעביר סדנאות בתחום. בהמשך שימש כרכז חקר־ים ואיכות סביבה בבית ספר 'ערבה' ועסק בפיתוח הפרויקט המפורסם לשיקום אלמוגים לילדים במצפה התת ימי, פרויקט שממשיך לפעול בעיר עד היום עם מעורבות של למעלה משש מאות ילדים. לבנת הציג בעשרות תערוכות צילום אוספי נדירים של צילומי־ים שליקט במשך השנים, ביניהן התערוכה 'חבל על הים' שמשכה אליה המוני מבקרים, אנשי חינוך, תלמידים וגופים ירוקים מכל הארץ. הוא למד בבית הספר לאמנות חזותית בניו יורק והרצה באוניברסיטאות רבות בארה"ב. סרטיו עתירים צילומים יפהפיים ומוסיקה מקורית ופעילותו הסביבתית זיכתה אותו בכינוי ה'בולדזור'.